Jak świętujemy nowy rok? Krótki żywot św. Dasija

Print Friendly, PDF & Email

Nicefor.Info
O obrzydliwościach świętowania nowego roku przez pogan mówi wyraźnie męczeństwo jednego z najstarszych świętych z terenów obecnej Bułgarii – Dasija Dorostolskiego (błg. Дасий Доростолски). Z pochodzenia był Trakiem i służył jako regularny żołnierz w rzymskim XI Legionie Klaudiusza. Zawsze w grudniu poganie organizowali uroczystości poświęcone bóstwom Saturnowi i Kronosowi (grecki Kronos i rzymski Saturn to te same osoby), zwane saturnaliami.

Cały handel w tym okresie zamierał, szkoły i sądy nie pracowały (co widać także w naszych czasach). Ludzie darowali sobie świecie, które posiadały magiczną właściwość pomagania zmniejszającemu się zimowemu słońcu. Dziś słońce jest wspomagane przez miliardy oświetlonych drzew, ozdób na okna czy domy.

Trzydzieści dni przed świętem wybierano karnawałowego króla saturnaliów (łac. Saturnalicius Princeps) – przystojnego młodzieńca-żołnierza, który ubierał się w cesarskie szaty, i który miał pełną swobodę robienia tego, co chciał przez kilka tygodni, wliczając w to stosunki seksualne z kobietami z miasta, w którym został wybrany. Po zakończeniu tego okresu król saturnaliów był zdejmowany z urzędu (błg. развенчаван) i składany w ofierze Kronosowi-Saturnowi. Dzisiaj dysponujemy pełnym i wiernym obrazem tych demonicznych obrzędów dzięki żywotowi świętego Dasija. W odległym roku 292 św. Dasij został wybrany “królem saturnaliów”, jednak przez to, że był chrześcijaninem, nie chciał on poświęcić swego życia w ofierze dla pogańskiego bóstwa. Natchniony przez Ducha Świętego, św. Dasij zaczął śmiało głosić Trójcę Świętą i namawiać wszystkich aby uwierzyli w Ojca, Syna i Ducha Świętego. Za tę działalność został postawiony przed sądem i sądzony przez Basusa, legata legionu. Przed sądem męczennik Chrystusowy śmiało i otwarcie zganił pogańskie wierzenia i gorącymi słowami wyznał swoją wiarę w Trójcę Świętą: “Wyznaję, że jestem chrześcijaninem i jak wiele razy wyznawałem – nie będę posłuszny nikomu, poza jedynym bezgrzesznym i wiecznym Bogiem – Ojcem, Synem i Duchem Świętym w trzech imionach i początkach, ale w jednej istocie”. Święty Dasij był poddawany wielu okrutnym torturom, które odważnie wytrzymał. Jego oprawcy, którym nie udało się złamać jego woli, 20 listopada 292 roku ścięli mu głowę.

W 1582 roku zwiedzony i oddalający się od wiary Kościół Rzymski przyjął kalendarz zwany “gregoriańskim”. “Dodano” 11 dni do kalendarza. W tym roku 11 grudnia (kiedy wypadało przesilenie po cerkiewnym kalendarzu), stał się 22 grudnia w gregoriańskim kalendarzu i rozpoczął przygotowania do rozpoczynającego się za 3 dni jednego z największych świąt chrześcijańskich, które, ze względu na czas, w którym się je świętuje, zostało faktycznie zrównane z pogańskimi uroczystościami i kultami, które podsunął szatan.

Opracowano na podstawie: Какво празнуваме на нова годинa (buditeli.info)

Print Friendly, PDF & Email

Nicefor.Info