Święto św. Glikierije Arcypasterza i Wyznawcy w Rumunii

Print Friendly, PDF & Email

Nicefor.Info

Z wizytą do prawdziwie prawosławnych braci w Rumunii, na dzień pamięci (15/28-6-2019) wielkiego ascety i hierarchy-wyznawcy XX wieku – św. Glikierija, wyruszyli z Grecji: metropolita Pireusu i Salaminy Geroncjusz, Attyki i Beocji Chryzostom, Methonu bp Ambroży, dwóch kapłanów oraz diakon. Z bułgarskiej Cerkwi przybył biskup Nikopolski Wiktor, zaś z Mołdawii przybyło dwóch hierarchów Rosyjskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej.


Uroczystości rozpoczęły służby całonocnego czuwania (wieczernia i jutrznia) które odbyły się pod przewodnictwem Vlasije metropolity Slatioary oraz przy asyście licznie zebranych rumuńskich hierarchów. Mimo podeszłego wieku i trudności ze zdrowiem udział wziął biskup Neamt Dimosthen, który wraz ze świętym Glikierije, w późniejszym okresie jego życia, cierpiał prześladowania i więzienia ze strony nowokalendarzowców-ekumenistów.


Służbę w monasterze Przemienienia Pańskiego uświetnili diakoni oraz licznie przybyli kapłani i wierni którzy zjechali się aby pokłonić się relikwiom świętego Glikierije.


W niedzielę 17/30-6-2019 hierarchowie z Grecji i Rumunii zebrani w monasterze założonym na miejscu pustelniczego życia jakie prowadził św. asceta Glikierije uczcili dzień Pański. Monaster ten obecnie jest pod wezwaniem świętego i znajduje się lasach Mangura.


Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ oraz TUTAJ

Na podstawie: ecclesiagoc.gr

Print Friendly, PDF & Email

Nicefor.Info