Z wizytą wśród wiernych naszej Wspólnoty w Polsce, która jest częścią Episkopii Morawskiej, przez kilka dni przebywał jej czasowy opiekun-arcypasterz Klemens biskup Gardykionu.
W sobotnie popołudnie 26-5/8-6-2019, według słowiańskiego typikonu sprawowano niedzielne całonocne czuwanie (wieczernię i jutrznię), pod koniec której biskup wygłosił kazanie dotyczące życia cudotwórcy św. Jana Ruskiego oraz przypadającego w niedzielę wspomnienia Św. Ojców I-ego Soboru Powszechnego.
Niedzielną Liturgię Świętą hierarcha sprawował wraz z przybyłymi z tej okazji o. Włodzimierzem z parafii na Słowacji oraz błagoczynnym episkopii o. Jerzym (Jan) z Czech, w asyście poddiakona Christosa Katsudas z Grecji.
W wygłoszonej, po zakończonej o poranku niedzielnej Św. Liturgii, homilii władyka Klemens wspomniał o Św. Ojcach Pierwszego Soboru Powszechnego i świątobliwej walce którą stoczyli w obronie dogmatu wiary Cerkwi dotyczącego jednoistotności Trójcy Świętej, bogoczłowieczeństwa Jezusa Chrystusa.
Hierarcha wspomniał również o nowej paschalii i nowym papieskim kalendarzu który godzi w postanowienia I-ego Soboru Powszechnego. W związku z przypadającymi podczas arcypasterskiej wizyty obchodami święta powrotu białoruskich Unitów do Prawosławia (1839) władyka poruszył również kwestię podlaskiej walki za prawdziwą wiarę którą stoczyli nasi przodkowie oraz wysłannicy Prawosławnego Wschodu – patriarchowie Jeremiasz Trianos, Cyryl Lukaris, Melecjusz Pigas oraz św. męcz. Nicefor Arcydiakon. Na zakończenie biskup wskazał na wciąż istniejące, niczym w XVI w., ataki na Cerkiew prawosławną ze strony współczesnych modernistów, czego jesteśmy również świadkami tu w Polsce, oraz o potrzebie duchowej nieprzerwanej jedności ze starożytnymi oraz współczesnymi Świętymi Ojcami aby poprzez bogobojne życie (ortopraksję) i prawidłowe Wyznanie Wiary (ortodoksję), posiadając prawosławne rozeznanie, zdołać odrzucić współczesne zbłądzenia papizmu, nowokalendaryzmu i panherezji ekumenizmu.
Podczas wizyty wierni oraz osoby zainteresowane prawdziwym prawosławiem wielokrotnie mogły uczestniczyć w spotkaniach, debatach i biesiadach, podczas których zadawano biskupowi wiele pytań.
Jednocześnie przybyli goście mieli okazję zobaczyć atrakcje tego pięknego regionu, w tym odwiedzić monaster Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce, oraz monaster Leśniański, który dziś znajduje się w rękach Papistów którzy twierdzą że jakoby są w posiadaniu cudotwórczej ikony Matki Boskiej, a jak wiemy znajdującej się w prawdziwie prawosławnym monasterze we Francji.
Za: ecclesiagoc.gr